Reguły gry

Na czym ta gra polega

W korcie, który stanowi duży ?pokój? o wymiarach 10 na 6 m i wysokim na 4,5 m, dwóch zawodników rakietami odbija na zmianę piłkę od ściany frontowej.

I kilka reguł gry

1. Wymiana
Piłka po odbiciu od ściany frontowej kortu może odbić się tylko raz od podłogi, ale przed, lub po tym odbiciu, może się również odbić od ściany bocznej, lub tylnej. Zawodnik odbierający musi odegrać piłkę najpóźniej przed drugim jej odbiciem od podłogi i może zagrać piłkę na ścianę frontową trafiając wcześniej w ścianę boczną, lub tylną. Takie uderzenie nazywamy ?BOAST?.

2. Serwis
Każda wymiana rozpoczyna się serwisem podczas którego zawodnik przynajmniej jedną stopą musi stać w kwadracie serwisowym. Piłka serwującego musi trafić między linią środkową na ścianie frontowej, a linią górną i upaść bezpośrednio, lub uderzając wcześniej w ścianę boczną, albo tylną w pole serwisowe przeciwnika. Po wykonaniu serwisu, linie na podłodze i środkowa na ścianie frontowej przestają być ważne.

3. Nieważne uderzenie
Trafienie w najwyższą linię okalającą kort, albo w linię najniższą na ścianie frontowej, lub poniżej niej, przerywa wymianę i serwis, albo punkt przechodzi na przeciwnika.

4.Liczenie punktów
Serwujący zdobywa punkt, lub traci serwis. Odbierający może zdobyć serwis, lub stracić punkt. Gramy do dwóch, lub trzech wygranych setów, do 9 w każdym z jednym wyjątkiem. Przy remisie 8:8, zawodnik który jako pierwszy zdobył 8 punkt, decyduje o grze do 9, lub o przedłużeniu seta do 10.

Rady
Przy pierwszym kontakcie ze squashem, nie należy koncentrować się na właściwych przepisach gry, bo na te będzie jeszcze czas. Piłkę należy uderzać w taki sposób, by trafiała do przeciwnika. Gdy nabierzecie nieco doświadczenia, możecie zacząć grać piłkę tam, gdzie przeciwnika nie ma. Od tego momentu zabawa zacznie się na całego.

Bardzo ważne
Pamiętajcie, by powstrzymać się od próby uderzenia, gdy przeciwnik stoi zbyt blisko i istnieje zagrożenie trafienia go rakietą, albo gdy stoi na tle ściany frontowej i występuje prawdopodobieństwo trafienia go piłką.
W takich sytuacjach zatrzymujemy uderzenie i słowami ?LET proszę? przerywamy wymianę i powtarzamy ją zaczynając serwisem.

Początkujący, dla własnego bezpieczeństwa, powinni podczas gry nosić okulary chroniące oczy przed przypadkowym trafieniem piłką, lub rakietą.

Rozgrzewka
Mam nadzieję, że rozgrzałem Was opisem samej gry, jednak przed rzeczywistym do niej przystąpieniem, musicie rozgrzać się już sami, sumiennie i właściwie. Squash angażuje wszystkie partie mięśniowe zawodnika, dlatego rozgrzewka powinna być solidna i kompleksowa. Osobiście wyznaję zasadę ?rozgrzewka do pierwszego potu?, jednak nie krócej, niż 15 min. Pamiętajcie, że zdecydowana większość kontuzji jest pochodną braku właściwej rozgrzewki.
Squash charakteryzuje się dynamicznym sposobem poruszania zawodnika po korcie, dlatego dopóki nie przyzwyczaicie swoich ciał do nowych warunków, lepiej jest ?odpuszczać? trudniejsze do odebrania piłki.

Sprzęt
Sprzęt do gry to oczywiście rakieta, piłka i.. przeciwnik..:) O ile przeciwnika szukać z reguły nie trzeba, po sprzęt możecie udać się do dobrego sklepu sportowego. Dzisiaj większość takich sklepów dysponuje już odpowiednim dla początkujących asortymentem, a i sprzedawcy w naszym kraju wiedzą o squashu więcej niż jeszcze parę lat temu. Sklepiki z rakietami znajdują się też w większości klubów, gdzie można czasem wypróbować egzemplarze testowe.

Rakieta
Tym, którzy nie wiedzą, czy squash to dyscyplina, której szukali całe życie, proponuję wypożyczenie rakiety w klubie przed grą. Pozostali mają wybór między tanimi aluminiowymi rakietami, poprzez rakiety kompozytowe, do rakiet grafitowych.
Ze względu na mały ciężar i ich jakość, najlepsze, ale i najdroższe są rakiety grafitowe. Można jednak zaoszczędzić kupując model ?zeszłoroczny? z przeceny, różniący się często tylko kolorem od ostatniego, droższego modelu.

Piłka
Kauczukowa piłka do gry ma 4 cm średnicy i jest pusta w środku. Prawidłowo odbijać zaczyna się dopiero po rozgrzaniu jej uderzeniami. Zimna, profesjonalna piłka zachowuje się prawie jak kamień, dlatego od zawsze produkuje się również lepiej odbijające się piłki dla początkujących. W zależności od wysokości odbicia w tej samej temperaturze, piłki oznaczone są kolejno kropkami: jedna, lub dwie żółte ? najwolniejsza, biała, lub zielona ? wolna, czerwona ? szybka, niebieska ? najszybsza. Początkującym proponuję piłkę z czerwoną, lub niebieską kropką.

Buty
Jedynym wymogiem butów jest jasna podeszwa nie pozostawiająca ciemnych śladów na podłodze kortu. Typowe buty do gry w squasha produkuje od zawsze firma Hi Tec, najprościej jednak będzie kupić dobrej jakości halowe buty o przeznaczeniu do gry w piłkę ręczną. Buty powinny posiadać dobrą amortyzację, nie mogą się ślizgać w korcie i powinny być stabilne na boki.

Strój sportowy
Nie powinien ograniczać ruchów.

Okulary
Ze względu na bezpieczeństwo, właściwie nieodzowne wyposażenie początkujących graczy.

Życzę Wam dobrej zabawy i wielu wygranych turniejów

Wojciech Emil Kosow